FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Umění & kultura

Černé kouzlo, 1945, olej na plátně, 80 × 60 cm
Ňadra, 1961, olej na plátně, 90 × 110 cm
Obrazová fotografie Magritte muzea , Charly Herscovici, s jeho laskavým svolením – c/o SABAM-ADAGP, 2009

Muzeum Reného Magritta

Dvaačtyřicet let po smrti belgického malíře Reného Magritta (1898 –1967) nalezly jeho obrazy nový domov. V ulici Esseghemstraat v Bruselu se v polovině roku 2009 v neoklasicistní budově Altenloh otevřelo malířovo muzeum.

 

Tajemný svět Magrittových obrazů

Surrealistický malíř René Magritte patří k největším umělcům 20. století. Ovlivnil ho dadaismus, obdivoval koláže Maxe Ernsta. V Paříži se sblížil se surrealistickou skupinou, s André Bretonem; znal se se Salvadorem Dalím. Vychází z předmětné skutečnosti, nikdy ji „nedeformuje“. Jeho obrazy jsou plné tajemství, reálné postavy a předměty běžného života uvádí do nečekaných kontextů, například z domácího krbu měšťanského bytu vyjíždí parní lokomotiva. Pro belgický surrealismus a zejména pro Magrittovo dílo je charakteristický silný náboj provokace, absurdity a grotesknosti.

Malíř se zajímal o různá media, včetně reklamy, divadla a filmu. K jeho oblíbencům patřil spisovatel Georges Simenon a zpěvák Jacques Brel. V posledních letech života se Magritte přiblížil k výtvarným projevům pop-artu.

Magritte „dostihne“ van Gogha a Kleea

V novém Magrittově muzeu v Bruselu, v prostorách kolem dvou a půl tisíce čtverečních metrů, je vystavena největší sbírka malířových děl na světě, čítající na sto sedmdesát položek. Bruselská kolekce Magrittových obrazů, kterou doplní archivní materiály: malířovy dopisy, fotografie a kresby, se tak řadí k proslulým evropským muzeím věnovaným van Goghovi v Amsterodamu a Paulu Kleeovi v Bernu.

Brusel jako divadelní scéna

Museum Reného Magritta se nalézá na ideálním místě v centru Bruselu nedaleko Královského paláce, pár kroků od Muzea hudebních nástrojů, blízko Grote Markt. Po prohlídce exponátů muzea, ve kterých vytvářel René Magritte svůj tajemný svět, budou návštěvníkům i bruselské domy a ulice připadat tak trochu jako divadelní kulisa. Kousek tajemství Reného Magritta si divák odnese s sebou z muzea.

Jiří Kamen, Český rozhlas 3, Vltava
 
Otevřeno:
st - ne: 10:00 - 17:00 hodin
 
Vstupné:
7 EUR
 
Adresa:
Koningsplein 1, Brusel,
tel.: +32 2 5083211
 
   
  NAŠE TIPY

  Místní turistické informace

  Místní doprava

  Ubytování

  hotely****-*****

  hotely ***

  priváty B&B

  Jídlo & pití

  top restaurace

  běžné restaurace

  levné restaurace

  hospody a bary a kavárny

  Doporučujeme

   
   
  © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011