FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Top gastronomie

Království gurmetů

Pozvat ve Flandrech někoho na pracovní nebo společenský oběd je skutečně jednoduchá záležitost.

 

V této zemi totiž nehrozí, že byste vybrali špatnou restaurací.

Nejen hvězdné večeře, ale i obědy

Kvalitních restaurací s pestrým menu je ve Flandrech mnoho. Každé z flanderských měst má své vyhlášené podniky, kterými se chlubí v turistických průvodcích. A nemusíte navštívit zrovna ty michelinskými hvězdičkami ověnčené (v roce 2008 jich bylo osmdesát devět, z toho dvě z nich se pyšnily dokonce třemi hvězdami!), abyste si dopřáli gurmánský zážitek.

Počet značek nejznámějšího světového průvodce po restauracích, jejich získání či ztráta, jsou jen vysoce postavenou hrou a hvězdným doporučením. Ale i ty „neonálepkované“ flanderské restaurace jsou senzační a stoprocentně vás uspokojí. Mají vždy čerstvé suroviny, promyšlené menu (např. k různým masům se podávají rozličné druhy piv) a jídlo je pojato nejen jako prostředek k nasycení, ale také jako velká gurmánská pochoutka a výjimečný estetický zážitek. Jste-li tedy odchováni českými školními jídelnami a naší klasickou stravovací kulturou, stane se pro vás i „obyčejný“ oběd velmi příjemným a v kladném slova smyslu nezvyklým zážitkem.

Bonmot tvrdící o flanderské kuchyni, že se zde mísí holandská kvantita s francouzskou kvalitou, přesně vystihuje realitu. Francouzi, kteří jsou na svou kuchyni neskonale pyšní, mají ve Vlámech naprosto rovnocenného partnera a nebezpečného konkurenta.

Pivní menu

Zatímco Francouzi jsou proslulí svým skvělým vínem, Vlámové prahnou po pivu. Tomu jsou často přizpůsobené i jejich rafinované recepty, při nichž se pivo používá nejen k podlévání mas, ale také ke zvýraznění samotného pokrmu. S českou objednávkou „guláš se šesti a k tomu jedno orosené“ tady tedy rozhodně neuspějete. Museli byste totiž složitě vysvětlovat, které že to „orosené“ ze zhruba šesti stovek piv, které se tu nabízejí, jste měli na mysli.

Země mnoha chutí

Země se dá poznávat různými smysly. Ve Flandrech si vyberte chuť. U moře spolu se slanou vůní otestujte rybí delikatesy a čerstvé ústřice, ve vnitrozemí si zase dopřejte některou z místních masových specialit. A ať už zamíříte kamkoli, nikdy nezapomeňte na pivní požehnání. Nejlepším průvodcem vám přitom bude gentský Belleman, se kterým můžete strávit nezapomenutelný večer při testování piv ve zdejších hospůdkách.

Topí Pigula, Travel Focus

Beenhouwersstraat, M. De Lausnay
Flanderská gastronomie, D. Rys
Restaurace Belga Queen, Topí Pigula
     
     
     
    © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011