Slavný barokní umělec, který mistrně spojil tradiční nizozemskou malbu s benátskou školou.
Malíř prožil přes třicet let života v Antverpách a vytvořil zde řadu jedinečných děl.
Peter Paul Rubens byl nejen uznávaným dvorním umělcem, ale vynikl také jako diplomat. Vrozený šarm, dobré vzdělání, organizační schopnosti a pozorovací talent dokázal uplatnit v nejvyšších kruzích a dočkal se i povýšení do šlechtického stavu. V Antverpách postavil rodinné sídlo Rubenshuis.
Umělecká dílna
Aby Rubens vyhověl všem zakázkám, měl dokonale organizovanou uměleckou dílnu. Zaměstnával desítky žáků a spolupracovníků, z nichž mnozí později vynikli jako umělecké osobnosti (Anthonis van Dyck, Jan Brueghel starší, Jacob Jordaens). Rubens zpravidla vytvářel jen přípravné skici, podle nichž pak spolupracovníci zhotovili velký obraz. Pouze vybrané obrazy maloval sám.
Navštívíte-li Rubenshuis v současnosti, můžete obdivovat nejen vnitřní vybavení, ale i jeho architekturu. Čestný dvůr čtvercového půdorysu ohraničuje obytný dům z pálených cihel a kamenné třípatrové stavení v barokním slohu. Na první pohled upoutá triumfální oblouk spojující starší a novější části. Rubensův vztah k antice dokládá krásná plastická výzdoba s mytologickými výjevy a postavami Merkura a Athény. Z interiérů domu, jimiž nyní vede prohlídkový okruh, zvlášť zaujme Kunstkamer – galerie, v níž umělec přijímal hosty i přátele, velký ateliér či útulná ložnice v bytě, kde žila Rubensova rodina. Kromě Rubensových děl tvoří součást expozice i obrazy malířů 15. – 17. století a starověké předměty, které sbíral.
Ozdoby chrámů
Rubensova plátna najdeme i v několika antverpských chrámech, především v katedrále Panny Marie, kde zvláště upoutají triptychy Vztyčení kříže a Snímání z kříže z první poloviny 17. století. Působivý, ale o něco méně dramatický je jeho obraz Nanebevzetí P. Marie na hlavním oltáři. Další Rubensova díla s biblickými motivy se nacházejí jednak v kostele sv. Pavla, a pak také u sv. Jakuba, kde je malíř i pochován. Rubensovy fresky původně zdobily též jezuitský kostel sv. Karla Boromejského, ale bohužel zanikly při požáru v roce 1718.
Ivana Mudrová, spisovatelka a nezávislá publicistka