FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Reportáž z Leuvenu

Leuven

Studenti a pivo, to jsou dva charakteristické rysy Leuvenu, pětadvacetitisícového města ležícího třicet kilometrů na západ od Bruselu.

 

Sídlí tu nejen nejmenší belgický pivovar Domus, ale i Stella Artois, vlajková loď světové pivovarnické jedničky Inbew. A studenti? Díky nim získává město neopakovatelnou atmosféru.

Nejvíc žije Leuven večer, když se zaplní jeho hospody a bary, z nichž většina má svou vyhraněnou klientelu: studenty z určité koleje, profesory, místní intelektuály. Katolická univerzita v Leuvenu založená v roce 1425 papežem Martinem V. je jednou z nejstarších v Evropě.

I když univerzitu, stejně jako celý Leuven, těžce poškodily požáry a bombardování během světových válek, nejstarší gotické koleje a knihovnu vždy obnovili do původní podoby. V současné době zde studuje na 27 000 mladých lidí a na studenty narazíte na každém kroku, nejvíce však na náměstí Oude Markt ústícím v Grote Markt v samotném centru města.

Historie se snoubí se současností

Nejvýznamnější leuvenskou stavbou je perla brabantské gotiky, monumentální radnice, a kostel svatého Petra z přelomu 15. –16. století, kde je k vidění vzácný obraz Poslední přijímání od Dirka Boutse. Umělecké poklady skrývá zdejší klenotnice, například vzácnou gotickou sošku Panny Marie, patronky univerzity a studentů. Leuvenské památky obdivuhodně žijí a jsou nestárnoucí součástí bohatého historického dědictví. V jedné z nejosobitějších starých čtvrtí, kde si od 13. století stavěly domy zbožné ženy, bekyně, je dnes luxusní hotel, ubytovna pro hostující profesory i studenty a konferenční centrum. Typickou ukázkou cihlové architektury je zámek Arenberg z 16. století. V Leuvenu se nachází i nejstarší botanická zahrada v Belgii Hortus Botanicus Lovaniensis založená roku 1738. Zajímavé sbírky vlastní Městské muzeum Van der Kelen-Mertens.

Radnice v Leuvenu, Tomáš Kubeš
Socha na radnici v Leuvenu, Tomáš Kubeš
   
  NAŠE TIPY

  Místní turistické informace

  Místní doprava

  Ubytování

  hotely **** - *****

  hotely ***

  hotely * - **

  priváty B&B

  Jídlo & pití

  top restaurace

  běžné restaurace

  levné restaurace

  hospody, bary a kavárny

  Samoobsluhy

   
   
  © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011