FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Reportáž z Bruselu

Brusel

Řekne-li se Brusel, vybaví se většině lidí nejspíš Evropská unie, která má v tomto hlavním městě Belgie své sídlo, pak soška Manneken Pis – Čurajícího chlapečka, možná i budova renesanční radnice v centru města nebo Atomium.

 

Atomium, symbol světové výstavy z roku 1958 a poválečného průmyslového boomu, má pro Brusel stejný význam jako Eiffelova věž pro Paříž, Palác admirality pro Leningrad, Kreml pro Moskvu a Hradčany pro Prahu. Je vidět zdaleka, vítá cestující dopravních letadel i automobilisty na dálnici. Představuje 165miliardkrát zvětšený model molekuly železa a tvoří ho devět navzájem propojených koulí o průměru osmnácti metrů, z nichž šest je přístupných veřejnosti. Poblíž Atomia se nachází Mini Europe se zmenšeninami známých staveb.

Mekka gurmánů

Z avantgardních butiků a výloh obchodních domů a obchodů na vás dýchá moderní metropole, kde se dobře ví, co jsou trendy. Desítky útulných restaurací a kaváren, v nichž je tak příjemné posedět a zapomenout na vše kolem. A také se výborně najíst, protože co se týká gastronomie, nemá Brusel konkurenci. Vedle slavných gastronomických „chrámů“ s několika hvězdičkami je zde bezpočet restaurací všech cenových kategorií, kde si můžete dát výtečné jídlo. Najdete je zejména v oblasti dolního města podél bulvárů a jejich příčných ulic mezi Brouckerspleinem a Beurspleinem a v Královské čtvrti v okolí Louizapoortu, Naamsepoortu a De Zavel. Za všechny jmenujme restauraci Chez Leon, Café du Vaudeville a hospody Mort Subite a Delirium Tremens. Svéráznou atmosféru má i rybí obchůdek a zároveň restaurace na stojáka Noordzee. Dorty a pralinky naleznete u královského dodavatele Witamera a velký výběr piv v obchůdku s příznačným názvem Beer Temple.

Centrum města

Hlavní bruselské náměstí Grote Markt si vás okamžitě podmaní svojí krásou, pro niž bývá označováno za jedno z nejkrásnějších náměstí na světě. Jeho největší pýchou je rozlehlá gotická radnice z 15. století s 96 metrů vysokou věží. Průčelí každého z třiceti domů je jiné, přesto spolu tvoří dokonalý, architektonicky harmonický celek. Vrcholnou turistickou atrakcí odehrávající se každý sudý rok je přeměna náměstí v jednu kvetoucí zahradu za pomoci 600 000 begonií a 15 000 jiřin nejrůznějších barev.

Slavný manekýn Pis

O několik ulic dál, obdivována turisty z celého světa, je pověstná bronzová soška Manneken Pis, vysoká pouhých šedesát centimetrů. Manneken Pis vlastní na 800 krojů, jež jsou umístěny v bruselském Městském muzeu. Nedaleko od Mannekena se nachází pověstné bruselské trhy – Grote Zavel a Kleine Zavel a také známá muzejní čtvrť s Královským muzeem krásných umění a Královským muzeem umění a historie. Hojně navštěvované je i Hortovo muzeum a Muzeum komiksů.

Brusel má jako hlavní město belgického království status dvojjazyčného regionu, což je odrazem skutečnosti, že vlámské obyvatelstvo na severu mluví holandsky a valonský jih francouzsky. Nachází se zde i královský palác se svým rozlehlým parkem a monumentální královské Lakenské skleníky s jednou z nejrozsáhlejších a nejfajnovějších soukromých botanických sbírek na světě.

Manneken Pis © Tomáš Kubeš
Mini Europe © Tomáš Kubeš
Muzeum komiksu © Tomáš Kubeš
   
  NAŠE TIPY

  Místní turistické informace

  Místní doprava

  Ubytování

  hotely****-*****

  hotely ***

  priváty B&B

  Jídlo & pití

  top restaurace

  běžné restaurace

  levné restaurace

  hospody a bary a kavárny

  Doporučujeme

   
   
  © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011