FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Reportáž z Brugg

Bruggy

Necelých sto kilometrů severozápadně od Bruselu se na řece Reye nacházejí Bruggy, před pěti sty lety prosperující přístav a nesmírně bohaté živé obchodní centrum, které na několik století upadlo v zapomnění.

 

Dnes jsou Bruggy navštěvovány turisty z celého světa – každoročně jich je kolem třech a půl milionu. Stěží najdete na sever od Benátek tak romantické místo. Kamenné městečko s krásnou katedrálou, několik kostelů a historických budov, dvě velká a několik malých náměstí. Historické jádro, zapsané do Seznamu světového dědictví UNESCO, leží na ostrově obkrouženém kanály, přes něž vede nespočet mostů a mostečků, nejoblíbenější turistickou atrakcí je tu proto jízda vyhlídkovou motorovou lodí. Krásu paláců a výstavních domů můžete obdivovat i na romantické vyjížďce kočárem s fešným kočím. Bruggy jsou jako stvořené pro zamilované dvojice a nejlépe je ocení novomanželé na svatební cestě. Mohou k Jezírku lásky, Minnewater, na jehož hladině se pohupují desítky labutí.

Vzhůru do středověku

Celé město i s jeho historickým jádrem můžete pohodlně přehlédnout z osmdesát tři metrů vysoké věže Belfort na náměstí Markt, která je i vyšší než gotická radnice, nejstarší budova ve městě. Jen o kus dál je náměstí Burg s bazilikou Svaté Krve, v níž je uchovávána ampule údajně obsahující kapku Ježíšovy krve. V den Ježíšova Nanebevstoupení zde probíhá největší belgický církevní svátek, procesí Svaté Krve, na něž se sjíždějí věřící i běžní turisté nejen z okolních zemí. Skutečnou perlu výtvarného umění můžete spatřit v gotickém kostele Panny Marie. V jedné z postranních kaplí je tu ukrytá Michelangelova Marie s dítětem, bruggská madona. Zvláštní poklidnou atmosféru mají dvory bekyní, z nichž nejstarší Beginjhof byl založen už ve třináctém století.

Bruggy jsou i městem muzeí. Nejznámější z nich je Groeningemuseum s díly vlámských umělců od patnáctého století po současnost včetně malířů bruggské školy. Najdeme zde rovněž muzeum Hanse Memlinga zřízené ve Špitálu svatého Jana a Gruuthuse Museum. Pro milovníky a labužníky čokoládového hříchu je určeno muzeum čokolády Choco-Story, jehož součástí je i obchod, v němž před vámi zhotoví čokoládu jen pro vás.

Pralinky, pralinky, pralinky

Starobylé Bruggy jsou nejen krásným a malebným středověkým městem, ale při procházce historickým centrem narazíte na každém kroku na četné obchody s proslulými belgickými pralinkami a čokoládou. Věřte, nevěřte, pralinky tu mají i svoje jména, která je charakterizují. Milovaná, vášnivá, okouzlující… Vybírají se jako doplněk ke kávě nebo se podávají jako samostatný zákusek. Pralinky jsou zkrátka korunou belgického života. Ať už nesou značku Sukerbuyc, nebo Chocolate Line.

Gurmáni si v Bruggách vůbec přijdou na své. Mají k dispozici nespočet útulných a vynikajících restaurací, jako je například restaurace Marieke van Brugghe, vyhlášená kromě jiného svými speciálními sýrovými kroketami. Romantická restaurace Saint-Amour ve sklepení domu ze šestnáctého století, pár kroků od Marktu, je zase plná tajemství. Kuchyni zde vládne majitel titulu „Nejlepší kuchař Flander“ Jo Nelisssen a jím vytvořené mistrovské kreace vskutku stojí za to.

Historické centrum,Tomáš Kubeš
Pes, Tomáš Kubeš
Projížďka lodí, Martin Kubica
     
     
     
    © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011