FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Reportáž

Zděděno po předcích

Bohatství a ojedinělost vlámského kulturního dědictví vás okamžitě osloví.

Bez ohledu na to, ve kterém z míst svou návštěvu Flander začnete, vždy k vám budou promlouvat svědkové jejich bohatých a často pohnutých dějin. Země historických měst, katedrál, hradů a paláců rozhodně stojí za poznání.

 

Flandry jsou jedinečné tím, že tu zůstala zachována historická jádra měst z doby jejich „zlaté éry“ mezi lety 1300 až 1500. Ocitnete-li se na prostorných tržních náměstích s pyšnými štíty domů nebo před radnicemi, do jejichž podoby a bohaté výzdoby vtiskli dávní měšťané obraz svého úspěchu, bohatství a moci, jako byste rázem podnikli výlet ve stroji času o celá staletí zpátky. Vaše fantazie dostane ve Flandrech mocné povzbuzení.

Vydejte se vzhůru po nekonečných schodech městských zvonic, prozkoumejte, jak vypadají zevnitř jejich úchvatné „klavíry v oblacích“, zvonkohry, jež jsou pro Flandry odedávna tak typické, že třicet z nich bylo zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nebo si naplánujte procházku křivolakými ulicemi, jež mají dosud středověký půdorys.

Co chvíli narazíte na pozoruhodný klášter, špitál či rodný dům některého z umělců, kteří proslavili Flandry po celém světě. Vychutnejte si zvláštní kulturní lahůdky Flander, například vyhlášené vlámské gobelíny. Některé z nich jsou mimo jiné dodnes pýchou mnoha českých zámků. Vydejte se po jejich stopách, třeba do historické královské manufaktury de Wit v Mechelenu. Poznejte středověké hrady, především pevnost vlámských hrabat Gravenstein v Gentu.

Kde se skrývá tajemství katedrál

Katolické Flandry jsou územím se spoustou prvotřídních církevních památek. V katedrálách najdete bohatství soch a oltářních obrazů od slavných umělců, nejen vlámských, jako je především Peter Paul Rubens nebo Jacob Jordaens, ale i světových. Madonu pro Kostel Panny Marie v Bruggách vytvořil například Michelangelo. Okna katedrál zdobí honosné malby a mozaiky, k vidění jsou skvosty nevyčíslitelné ceny, jež byly v historii součástí církevních obřadů.

Zvláštností Flander jsou bekynáže, komplexy, v nichž trávily život bohabojné, samostatné ženy – bekyně. Tichý půvab těchto oáz klidu stojí za prozkoumání. Obzvlášť krásné komplexy tohoto druhu jsou v Bruggách a Mechelenu.

Secesní elegance

Chcete-li proniknout vlámské kultuře pod kůži, jistě nesmíte vynechat Brusel. Toto kosmopolitní město s mnohasetletým vlámským dědictvím nabízí mnoho památek z nejrůznějších dob. Můžete například zkusit utonout v moři bruselské elegantní secesní architektury, jež dosáhla světového věhlasu. Málokde se zachovala tak nedotčená do posledního detailu jako v Bruselu. Čekají na vás zajímavé objevy v podobě celé řady nádherných domů podle návrhu zakladatele stylu art-nouveau Victora Horty. Můžete objevit půvaby dokonalého secesního paláce Stoclet nebo zavítat do bývalého skladu Old England, v souičasnosti proměněného v muzeum hudby, a navštívit mnoho dalších architektonických skvostů. Vynikající jsou i bruselské památky ve stylu art deco.

Naďa Klevisová, Hospodářské noviny

Divadlo, D. de Kievith
     
     
     
    © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011