FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Reportáž z Oostende

Královské Oostende

O slávu elegantního přímořského letoviska na břehu Severního moře se zasloužili první belgičtí panovníci, zvláště král Leopold II., jenž si pobyty v Oostende velmi oblíbil.

Přijížděli sem za ním evropští monarchové a šlechtici, kteří považovali cestu do Oostende za příjemnou součást diplomatického protokolu. Od druhé poloviny 19. století bylo město považováno za lázně evropského významu, které vyhledávala společenská smetánka.

 

Zlatý věk Oostende dnes připomínají neoklasicistní budovy zdobené rokokovými detaily, které pocházejí z období Belle époque na přelomu 18. a 19. století. Přívlastek „královna přímořských letovisek“ Oostende zůstal, i když dámy se slunečníky, okázale korzující po promenádě, vystřídali skateboardisté, cyklisté, běžci či rodiny s dětmi.

Oostende chrání před útoky vln dlouhá a široká kamenná hráz s promenádou pojmenovanou po králi  Albertu I. Lemují ji mnohaposchoďové lázeňské domy a hotely s bary a nočními podniky, butiky a restaurace. Turisté odtud pozorují ruch na pláži a sledují obří zaoceánské lodě, jak se od obzoru blíží k pobřeží. Naloženy do výšky barevnými kontejnery vypadají, jako by byly složeny z kostiček lega. Na pláži stojí malinkaté, bíle natřené dřevěné domečky na kolečkách, které slouží jako úschovny lehátek, stolečků a nádobí, převlékárny i útočiště před větrem. Převážně Belgičané tady často tráví dovolenou. Na lehátkách se vyhřívají na sluníčku a ti odvážnější se koupají v moři.

Turisté v Oostende vyhledávají starou rybářskou čtvrť s úzkými uličkami, jež se svažují k přístavu. K lákadlům patří také plachetnice Mercator, pojmenovaná po vlámském geografovi G. Mercatorovi, jenž vypracoval zásady tvorby přesných map. Nyní slouží jako námořní muzeum. S faunou Severního moře seznamuje zdejší akvárium. Dominantu města tvoří Evropská věž o výšce 100 metrů s vyhlídkovou terasou. Za návštěvu stojí nedaleké Domein Riversijde, původně panství Leopolda II. V těsné blízkosti se dochovalo pobřežní opevnění z obou světových válek. Pozorovatelny, dělová stanoviště a ubikace vojáků propojují dva kilometry zákopů vyhloubených v písku.

Oostende
Oostende
Oostende
Oostende
     
     
     
    © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011