FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Reportáž z Hasseltu

Město jalovcové

Hasselt, správní středisko provincie Limburg, je proslulý produkcí jalovcové. 

Vlámové tento svůj národní nápoj pijí už skoro půl tisíciletí. Do obilného destilátu přidávají jalovcové bobule a další byliny a koření. Historii a výrobní postup ukazuje Národní muzeum jalovcové, umístěné v bývalé palírně, staré přes dvě stě let. Jedné z mnoha, které v této části Flander v 19. století velmi dobře prosperovaly. Představuje rovněž unikátní historická destilační zařízení, jež jsou stále schopná provozu.

 

Pozoruhodné jsou také nejrůznější vývěsní štíty, velké plechové reklamní tabule, láhve, sklenice a sbírka etiket. Prohlídka muzea končí ochutnávkou v místním baru, kde si hosté mohou vybrat z několika desítek druhů pálenky. Jalovcová svým způsobem odrážela ekonomickou situaci Flander: v dobrých časech ji Vlámové vyráběli z obilí, v horších z melasy.

V Hasseltu sídlí také zajímavé Muzeum módy, jediné svého druhu v zemi. Přibližuje vývoj oblékání od 18. století do dnešních dnů, a to prostřednictvím dokumentů, šatů a doplňků. Pozornost turistů přitahuje rovněž Muzeum vah a měřidel. Sbírka se pyšní 2 500 tisíc let starými byzantskými váhami. Městu vévodí gotická katedrála St. Quintinuskathedraal s pěknými nástěnnými malbami. V její věži najdou návštěvníci Muzeum zvonkohry. Připomíná její historii a vysvětluje způsob hraní. Schodiště vede až na vrchol věže ke zvonkohře, která patřím k nejlepším v celé zemi. Z ochozu se nabízí krásný výhled na celé město.

Každoročně třetí říjnový víkend žije Hasselt Slavností jalovcové, na kterou se sjíždějí Vlámové z širokého okolí i návštěvníci ze zahraničí. Po městě vyrostou stánky, v nichž ochutnávají nejrůznější druhy tohoto nápoje a další vlámské gastronomické speciality. Jalovcová dokonce z jedné kašny teče zdarma, i když jen půl hodiny a mírně ředěná. Na náměstích hrají hudební kapely i flašinetáři, vystupují pouliční herci a kejklíři a všude panuje dobrá nálada. Slavnost vrcholí kuriozním závodem - během číšníků ulicemi s vrchovatými skleničkami jalovcové. Vítěz si odnáší tolik nápoje, kolik váží. V Hasseltu se o tomto víkendu nikdo nenudí. A po pár jalovcových už vůbec ne.

Hasselt
     
     
     
    © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011