FLANDERS CLUB

Pro ty, kteří mají zájem o zasílání informací o nejdůležitějších událostech a zajímavých nabídkách z Flander.

Móda

Město módních značek

Vypravte se do míst, kde najdete asi nejvíce módních obchodů pohromadě a výjimečné značky od domácích návrhářů.

 

Antverpy jsou vyhlášenou módní metropolí, která uspokojí jak znalce zvyklé na kvalitu pařížských či milánských značek a butiků, tak vyznavače extravagantních kousků. Na své si tu ale přijdou i běžní návštěvníci.

Proč právě Antverpy

Patříte-li mezi ty, které móda baví a rádi nakupují, pak pro vás bude výprava do největší metropole Flander skvělým a nezapomenutelným zážitkem. Antverpy, které jsou považovány především za světové centrum obchodu s diamanty, se díky talentovaným studentům Akademie od Fine Arts (Akademie užitého umění) staly v 80. letech i uznávaným evropským centrem módy. Proto, pokud chcete být v kurzu, měli byste aspoň dvakrát do roka zajet do Antverp a pořídit si tu pár originálních kousků!Ty nejlepší najdete především ve čtvrti Dé Modewijk. Dostatek času si tu vyhraďte speciálně na ulici Nationalestraat a k ní přilehlé uličky (Lombardenvest, Steenhouwesvest a Schuttershofstraat), které jsou plné nepřehlédnutelných módních butiků.

Antverpská šestka

A kdo že se o současnou pověst Antverp jako světové módní metropole nejvíc zasloužil? Partička bývalých studentů, kteří našli odvahu a v roce 1988 se v pronajatém vanu vypravili dobýt londýnská přehlídková mola. Uspěli, a to všichni do jednoho, a ještě jeden navíc. Jejich jména jsou sice složitá, ale v módních kruzích už se je rychle naučili vyslovovat. Ann Demeulemeester, Dries Van Noten, Dirk Van Saene, Walter Van Beirendonck, Dirk Bikkembergs, Marina Yee a neuvěřitelný Martin Margiela. Od té doby se stali belgičtí módní tvůrci velmi uznávanými a už za studií zakládají vlastní značky. Proto vedle starších bardů najdete i jména jejich mladších následovníků, jako je Veronika Branquinho, Raf Simons, A. F. Vandevorst a další.

Móda všude a pro každého

Vedle butiků zvučných jmen ale najdete v Antverpách i komerční a cenově přijatelnější značky, takže si vybere zaručeně každý. S módou se tu skutečně potkáte snad na každém kroku, a to i zásluhou činnosti Flanderského módního institutu (FMI), který pořádá ve městě po celý rok spoustu zajímavých akcí. Známá je třeba ta podzimní s názvem Vitrine, při níž vybraní návrháři představují ve výlohách obchodů a galerií své nové kolekce. Od letošního roku Institut navíc připravuje pravidelný Fashion Week. K velkolepým kouskům FMI však patřilo především otevření Muzea módy pojmenovaného MoMu v roce 2002, které se od té doby těší neutuchajícímu zájmu návštěvníků z celého světa.

Klára Tománková, Žena a život

Modní akademie, Toerisme Antwerpen
Obchod Yamamoto, Jasper+James
Antverpská móda, De Vos a Toerisme Antwerpen
     
     
     
    © Flanderská turistická informační kancelář & Dutch Masters 2011