Flandry se staly v 15. století působištěm mnoha slavných malířů. Jejich díla patří k dalším lákadlům zdejších historických míst.
Hans Memling a Bruggy
Malíř Hans Memling se stal občanem Brugg už roku 1465. K jeho prvním mecenášům patřil spolumajitel Medicejské banky Angelo Tani. Ten si u něj také objednal obraz Poslední soud, který měl být lodí odvezen do Florencie. Cestou však dílo ukradli piráti a ukryli ho v Gdaňsku. Od té doby mají první známé malířovo dílo v Polsku. Ovšem největší soubor Memlingových deskových obrazů vlastní špitál sv. Jana v Bruggách. Většinou je sem darovali prominentní občané města jako zálohu za vykoupení svých hříchů. Obrazy Hanse Memlinga byly vždy považovány spíše za šperk, než za obyčejnou malbu, a dodnes udivují svou vyrovnaností a klidem. Umělec totiž harmonizoval vše, co viděl kolem sebe, stejně jako velký mistr vrcholné renesance Rafael.
Jan van Eyck a Gent
Také Jan van Eyck patřil k zakladatelům slávy nizozemského malířství. Ač prožil většinu života v Bruggách, svoje nejslavnější dílo vytvořil pro chrám sv. Bavona v Gentu. Šlo o velkolepý malovaný oltář, rozměry i významem největší památku starého nizozemského malířství. Zakázku původně získal jeho bratr Hubert, ale ten předčasně zemřel, a vše nakonec z větší části vytvořil Jan. V centru kompozice je Klanění mystickému Beránkovi, který je symbolickým obrazem samotného Krista. Přibalte si do batohu divadelní kukátko!Obdivovat detail po detailu gentský oltář je zázrak, na který se nezapomíná. Už Albrecht Dürer stál před tímto oltářem v úžasu. Svými současníky byl Jan van Eyck považován za uměleckého čaroděje, který zázračně realistickým malováním ohromil celou západní Evropu.
Peter Paul Rubens
Antverpy se dodnes pyšní domem, který kdysi obýval Peter Paul Rubens. Vstával prý brzy ráno, šel na ranní mši a pak se teprve v ateliéru pouštěl do práce. Při malování mu placený lektor nahlas předčítal z knihy. Moderní doba bohužel Rubensovi nepřála: jeho velké náboženské obrazy působily příliš pateticky. Ale v 19. století byl pokládán za nedostižný vzor. Malíř Delacroix o něm hovořil v superlativech. Přesvědčit se o tom můžete nejen v antverpském muzeu umění, ale také ve zdejších kostelech. Ostatně jeho velké obrazy Stavění kříže a Snímání z kříže pro antverpskou katedrálu ho právem zařadily mezi nejslavnější barokní malíře 17. století.
Peter Kováč, Právo