Belgičané si potrpí na dary moře. Patří mezi ně zejména mušle, krevety a ústřice, které se ve zdejším kraji těší velké oblibě.
Lov krevet na koních
Poblíž proslaveného belgického přímořského letoviska Oostende uvidíte něco, co jste pravděpodobně v životě neviděli, a asi jen tak neuvidíte: rybáře ve žlutých pogumovaných oblecích na koních ve vlnách Atlantiku a za nimi rybářské sítě. Obrázek, kdysi tak běžný na celém šedesátikilometrovém belgickém pobřeží, dnes můžete spatřit pouze v Oostduinkerke. Dříve prastará živnost, dnes převážně turistická atrakce. Zabývají se jí většinou farmáři, kteří ráno vyjedou s koněm k moři, celé dopoledne brouzdají napříč ve vlnách, v poledne úlovek zpracují a prodají. A co loví? Krevety. Drobné, našedlé a pro svoji zvláštní výraznou chuť vyhledávané gurmány na celém světě. Jedí se v salátu, v koktejlech s majonézou, v sendviči i v polévce, dávají se na stůl v misce místo oříšků. Nejlépe však chutnají čerstvé, ihned po výlovu, když se k zážitku z jídla přidává jedinečná neopakovatelná atmosféra.
Mušle v kotlíku
Denně se v belgických restauracích připravují tisíce kilogramů zcela čerstvých mušlí nejvyšší kvality z oblasti Zeelandu, jež se objednávají u dodavatele odpoledne, a ten je, protože mušle nemají rády denní světlo, dodává živé vždy navečer. Pouze v době reprodukce mušlí, přibližně od Velikonoc do poloviny července, jsou podávány o něco méně kvalitní mušle z Dánska a Británie. V Bruselu ty nejlepší restaurace nabízející mušle najdete v Beenhouwersstraat. Jedná se o uličku nacpanou téměř k prasknutí restauracemi a venkovními zahrádkami. Nenechte se ale zmást zdánlivou honosností některých podniků a skvělými nabídkami poledních menu. Perla mezi restauracemi specializující se na mušle se totiž jmenuje Chez Leon a je vyhledávaná i členy královské rodiny.
Bohumil Brejžek, nezávislý publicista